Ročník 2018

Teplický cimes 2018

07.11. středa             předprodej vstupenek v pokladnách DK Teplice          

19.00 Velký sál Krušnohorského divadla v Teplicích

Slavnostní zahájení, Marta Malá, Th.D ředitelka NFOH, hudební uskupení VŠETNO

Neúp!ní – izraelská komedie, Městské divadlo Kladno, autor:Gur Koren, režie: Jiří Š. Hájek

Giornovi jsou mafiánská rodina, která se už třetí generaci specializuje na pašování drog, ale nedaří se jim doručit již několikátou zásilku v řadě, tentokrát do Makedonie. Klient zuří a dává klanu poslední šanci… „Fantastické divadlo“ je divadelní soubor, jehož členy jsou výhradně „lidé se zvláštními potřebami“, to znamená slepci, autisté, hluchoněmí a lidé s mentálním hendikepem. Nacvičují Romea a Julii na makedonský amatérský festival. Vzhledem ke škrtům v rozpočtu ministerstva však hrozí, že nikam nepojedou… Co všechno se může stát, když se protne svět mafie se světem postižených? A když ještě do toho všeho zasáhne láska? Uvidíte sami.

 

09.11. pátek           obsazeno!                        nutná rezervace na tel.: 724 219 200

17.00 Regionální muzeum v Teplicích, místnost pro návštěvníky                                                    Vstupné: 50 Kč

Rudolf Jelínek a.s. – ochutnávka a prezentace slavné české společnosti, která se zabývá výrobou alkoholických nápojů, zejména destilátů

Výrobky společnosti jsou známy ve všech koutech České republiky ale také ve světě. Na tradici vývozu výrobků do zahraničí, kterou Rudolf Jelínek započal vývozem košer destilátů na zámořské trhy v USA již v roce 1934, navazuje společnost i nyní. Prémiovými výrobky jsou kosher destiláty, při jejichž výrobě nebyly použity suroviny, výrobní zařízení a postupy, které by odporovaly předpisům židovské víry. Výroba kosher destilátů probíhá za dozoru zástupce ortodoxní unie amerických rabínů. Kosher certifikát udělený americkou Ortodoxní Unií potvrzuje nejvyšší kvalitu tohoto destilátu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Jel%C3%ADnek

11.11. neděle – 26.11.

17.00 Beurónská kaple Gymnázia Teplice, přednášková místnost

Masaryk a Svatá země – výstava, vernisáž Dr. Robert Řehák

“Ve vás spatřili jsme hrdinu, který podstupuje bez bázně boj za svobodu lidstva a národů…  Vy jste se nás zastal, když se přivalila proti nám bouře nenávisti a zloby, která kol nás burácela. Vy chránil jste onoho nešťastného, nevinného  muže, chránil jste čest našeho národa, protože vybojujtete každý boj za pravdu a spravedlnost. Ve vás našel náš národ věrného přítele… Jeden z prvních poznal jste význam našeho národního a sionistického hnutí. Poznal jste v něm vnitřní boj za svobodu národa, znovuzřízení cti našeho … S pocity lásky a úcty pozdravujeme Vás v naší zemi. ”

13.11. úterý          pozor změna !!!

17.30 Regionální knihovna Teplice

Střední Evropa a Izrael: osudové přátelství? přednáška, Irena Kalhousová – je v současnosti doktorandkou na London School of Economics & Political Science ve Velké Británii a ve své doktorantské práci se věnuje vztahům zemí střední Evropy vůči Izraeli.

Země střední Evropy jsou v rámci EU považovány za pro-Izraelské. Především pro ČR je pro-Izraelská pozice jedním z mála stabilních prvků české zahraniční politiky. Proč tomu tak je? Co spojuje ČR, Polsko a Maďarsko s židovským státem na Blízkém východě? Mohou tyto vztahy ohrozit posilující nacionalismu a populismus ve střední Evropě, který má často podobu i otevřeného antisemitismu?

14.11 středa

20.00 Kino Květen Teplice                                                                                                          Vstupné: 105/85 Kč

Zelený princ (Německo, Velká británie, Izrael) 2014, režie:  Nadav Schirman – Izraelský dokumentární film

Problematiku izraelsko – palestinského soužití, rodinného odkazu a zároveň prohlédnutí krvavých praktik mapuje film Zelený princ. Byl natočen podle autobiografické knihy Syn Hamásu. Mosab je nejstarším potomkem zakladatele Hamásu, vyrůstá v Ramalláhu a jeho vztah k Izraeli je stejný, jaký mají tisíce Palestinců. Po souhře mnoha okolností se ale stane izraelským špionem.

15.11. čtvrtek

18.00 Krušnohorské divadlo, kavárna

Židovské tradice a zvyky – přednáška, rabín brněnské židovské obce Štěpán Menaše Kliment

Judaismus je nejstarším monoteistickým náboženstvím, které dalo vznik křesťanství a velký vliv mělo i na vznik islámu. V širokém slova smyslu označuje pojem judaismus celou kulturní, sociální, právní a náboženskou tradici, nejde jen o souhrn zvyků, tradic, kultury židů, náboženství a striktní dodržování předpisů, modliteb a oslav svátků, ale je to i způsob života. Tradice, zvyky a pravidla, které vychází především z Tóry, tvoří zásady praktického života při bohoslužbách i v osobním životě.

18.11. neděle

14.00 ​ Sraz-Husitská 1071/2, Teplice

Architektura a osud teplických židů – komentovaná procházka městem Teplice, Mgr. Pavlína Boušková, Ing. Arch. Jan Hanzlík

Jaký byl osud teplických židovských rodin a s jakou architekturou přispěli městu, Vás seznámí během komentované procházky Pavlína Boušková (RMT) a architekt Jan Hanzlík. Trasa: Husitská – Masarykova –  J. Wolkera – Vrchlického – Lípová – Českobratrská – U Císařských lázní.

20.11. úterý

11.50 Beurónské kaple Gymnázia Teplice, přednášková místnost

Michael Žantovský – beseda se studenty Gymnázia Teplice

17.30 Regionální knihovna Teplice

Michael Žantovský – beseda s českým spisovatelem a politikem, moderuje Markéta Mališová, ředitelka Centra Franze Kafky 

Michael Žantovský je od 1. září 2015 ředitelem Knihovny Václava Havla. Předtím byl velvyslancem České republiky ve Spojeném království, v Izraeli a Spojených státech amerických. Vystudoval psychologii na Karlově univerzitě a McGill University v Montrealu a působil jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze. V osmdesátých letech 20. století působil jako nezávislý překladatel, publicista a textař. Přeložil do češtiny více než padesát děl moderní anglo-americké prózy, poezie a dramatu. Přispíval do samizdatového tisku, od roku 1988 byl pražským dopisovatelem agentury Reuters. Napsal též knihu o životě a díle Woodyho Allena. V roce 2008 vydal pod jménem Daniel Wolf román Ochlazení o dramatické krizi ve vztazích mezi Evropou a Ruskem, který v mnohém předznamenal skutečné události. Je autorem životopisu zesnulého prezidenta HAVEL, který vyšel v češtině, angličtině a dalších jazycích v listopadu 2014.

21.11. středa

17.00 I. a II. výstavní místnost Regionálního muzea Teplice

Osudy knih osudy lidí – výstava, komentovaná prohlídka, PhDr. Jana Perutz Michlová

22.11. čtvrtek

10.00 ZŠ Bílá cesta Teplice                                                                                       představení pro ZŠ Bílá cesta Teplice

Hlupáci z Chelmu – inscenace na motivy knihy Singera Isaaca Bashevise, Studio Damúza

Co všechno se přihodí, když se sejde pět mudrců u jednoho stolu. Gronam Vůl, Trouba Trejtel, Osel Sender, Mamlas Šmedrik a Zabedněnec Fejvel. Vyřeší problémy malého městečka? Jak potrestat nevycválaného kapra, koho provdat s kým, aby nevznikla pohroma a co když dojde zakysaná smetana?! Veselé historky o lidské hlouposti, naivitě a lásce. Jak praví židovské přísloví: „Kozel je nebezpečný zepředu, kůň zezadu, hlupák ze všech stran.“

23.11. pátek          obsazeno!                           nutná rezervace na tel.: 724 219 200

17.00  Hotel Giovanni Giacomo, zimní zahrada                                                           Vstupné: 100 Kč

Izraelská kuchyně – Šéfkuchař Noam Darom

Izraelská kuchyně je ovlivněná kulinářskými zvyky zdejších obyvatel, kteří do Izraele přicházeli od konce 19.století z různých národních prostředí a přinášeli si s sebou i své kuchařské tradice.

25.11. neděle                                                                                            

20.00 KNAK Teplice                                                                                                                  Vstupné: 150 Kč

Ramzailech (Izrael) – koncert, hardcore klezmer

Ramzailech, na živo překypující energií a skutečnou radostí z hraní a života. To vše napájí unikátní kombinace klezmeru, hardcoru, world music, rocku, gospelů, židovské, anglické, arabské a hebrejské kultury. Říkají o sobě, že jejich muzika je pro všechny, jak pro ortodoxní židy, tak pro fanoušky metalu. Nedělají rozdíly mezi kulturami, snaží se především svojí hudbou bavit sebe a všechny kolem sebe.