Ročník 2017

Teplický Cimes 2017

07.11. úterý

19.30 Zahradní dům Teplice                                                                        Vstupné: 100 kč

Slavnostní zahájení, mezzosopranistka Barbora Polášková, rabín Daniel Mayer

Obchod na korze – divadelní představení, DIVADLO X10, Praha

Maloměstský svět sžíraný plíživým nástupem fašismu. Jak daleko je od závisti k ideologii, jakou cenu má jeden už končící lidský život? Grosmanova bravurní novela zachycuje proces arizace na Slovensku, v hutné zkratce vidíme, jak mikrosvět drobných lidí začínají ovládat Hlinkovské gardy, jak se do člověka plíživě vkrádá strach, nenávist, zlo. Novela předkládá dnešnímu čtenáři neúprosnou paralelu mezi prvními válečnými roky a dnešním světem.

Režie, scéna: Jiří Pokorný
Dramaturgie: Lenka Havlíková
Hrají: Gabriela Pyšná, Lucie Roznětínská, Matěj Nechvátal, Roman Zach, Dan Dittrich.

09.11. čtvrtek

18.00 Krušnohorské divadlo, kavárna

České židovské osobnosti + Židovské osobnosti teplicka – přednáška, rabín brněnské židovské obce Štěpán Menaše Kliment, Mgr. Pavlína Boušková (Regionální muzeum v Teplicích)

11.11 sobota                            obsazeno!         nutná rezervace na tel.: 724 219 200

17.00  Hotel Giovanni Giacomo, zimní zahrada                                     Vstupné: 100 Kč

Jak se jí v Izraeli? – přednáška s ochutnávkou, šéfkuchař Noam Darom

Olivy a nakládaná zelenina                                                                                                                                                    Mšawaše + pitta chléb/falafel, zelí + omáčky tahini a schug                                                                                         Mansaf (rýže s kuřecím nebo jehněčím masem a mandlemi)                                                                                    Pudink Mahlabi                                                                                                                                                                                    Víno Barkan Izrael

14.11. úterý

18.00 Fokus kafe Teplice

Židovská tematika v českém hraném filmu přednáška, filmová historička a novinářka Mgr. Alice Aronová Ph.D.

Proměny židovské tematiky v české hrané tvorbě včetně ukázek z těchto uvedených filmů: přijetí poválečné legendární Daleká cesty (1948) a zobrazená tematika smíšeného manželství, tzv. ghetto bez zdí a expresionistický snímek …a pátý jezdec je Strach (1964), téma transportu – literární adaptace Arnošta Lustiga a jeho scenáristická činnost viz Démanty noci (1964), pocit viny z přežití a návrat Židů po válce domů (viz podle novely Arnošta Lustiga natočená Dita Saxová, 1967), téma kolaborantů a zachránců – porovnání filmů s židovskou tematikou v 60. letech (viz oscarový Obchod na korze /1965/)a  svobodných 90. letech 20. století v průřezu až do současnosti.

15.11. středa

20.00 Kino Květen Teplice                                                                  Vstupné: 95/80 Kč

Na konci světa doleva (Izrael, Francie) 2004, režie: Avi Nesher

Stát Izrael zažil několik vln migrace. V mnoha dekádách a z různých částí světa. Jedna z nich probíhala i v 60. letech minulého století. Týkala se také indických Židů. Touha po životě na západě. Touha po nových začátcích a nových nadějích. Na druhé straně trpká realita. Nelehké začátky a vystřízlivění z naivních představ. Téma pro film Na konci světa doleva.

19.11. neděle                vstupenky pouze na místě  

17.00 Regionální muzeum v Teplicích, Rokokový sál                          Vstupné: 50 Kč

Cimbálová muzika Capella + České vinařství Chrámce – koncert, ochutnávka košer vína z Chrámců

Cimbálová muzika CAPELLA vznikla původně jako doprovodná muzika. Dnes vystupují sami s repertoárem převážně židovských písní.

21.11. úterý                   představení  pro ZŠ Bílá cesta Teplice

11.00 ZŠ Bílá cesta, Teplice

Golem – loutková pohádka na motivy starých židovských pověstí, Studio Damúza

22.11. středa

12.50 Gymnázium Teplice

17.30 Regionální knihovna Teplice  

Izrael včera, dnes a zítra –přednáška

Z čeho vzešel novodobý stát Izrael, jaký je dnes a kam směřuje? Kdo v Izraeli žije a jak se dívá na svůj stát? Jakou roli hraje náboženství, politika nebo kultura? Co spojuje Izrael se střední Evropou a co ji odděluje? O tom bude hovořit komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland.

25.11. sobota

20.00 KNAK Teplice                                                                              Vstupné: 150 Kč

Amsterdam Klezmer band (NL) – koncert

Původem ukrajinský zpěvák a skladatel Alec Kopyt, který stojí spolu se svým holandským kolegou Jobem Chajesem v čele Amsterdam Klezmer bandu, se ve svých textech projevuje jako ostrý satirik. Jeho terčem jsou obvykle postkomunističtí mafiáni a oligarchové. Ve skladbách, které zpívá mimo jiné i rusky, kritizuje hipstery se svými bezchybnými účesy, pečlivě zastřiženými plnovousy i drahými technologickými hračkami. Repertoár tradičních i současných klezmerbandů tvoří písně v židovském jazyce jidiš, který je blízký němčině a foneticky připomíná holandštinu. Job Chajes, jeden ze zpěváků Amsterdam Klezmer Bandu tvrdí, že on sám sice jazyk jidiš neovládá – ale díky židovské populaci přešla v jeho zemi řada výrazů z jidiš do normálního užívání. Chajesovy texty jsou kombinací holandštiny a jidiš slov, která si vybírá ze slovníku.