Ročník 2016

03.11. čtvrtek

18.00 Regionální knihovna Teplice   http://www.knihovna-teplice.cz/

foto-agSlavnostní zahájení, Arnošt Goldflam – Beseda Markéty Mališové,  ředitelky Centra Franze Kafky s českým režisérem a spisovatelem.

Arnošt Goldflam (* 22.9.1946) Režisér-dramatik-spisovatel-příležitostný herec

V roce 1977 absolvoval studium režie na JAMU v Brně. Během studií režíroval i hrál, po absolutoriu krátce působil v satirickém divadle Večerní Brno. V letech 1978-1993 působil v Hanáckém divadle (Prostějov), z po přestěhování do Brna jako HaDivadlo. Na profilování poetiky tohoto divadla se významně podílel jako režisér, herec i autor. Kromě brněnských scén působil či působí jako režisér či (spolu)autor dramatizací v celé řadě divadel (např. dříve Husa na provázku, poté Studio Ypsilon, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Na Jezerce, Divadlo Rokoko, brněnská Reduta, Dejvické divadlo, Divadlo Komedie, Klicperovo divadlo…) Poněvadž jde o renesanční osobnost, píše také divadelní hry, vyučuje na JAMU a příležitostně hraje ve filmu. Arnošt Goldflam je tedy autorem přibližně 80 dramatických textů. Jeho hry lze rozdělit do dvou skupin: v první sleduje (neiluzivně) téma střetu generací a snaží se o zachycení „dějin duše“, v druhé si všímá banálních životních situací a ty zveličuje a dovádí do krajních poloh. Je pro něj charakteristický smysl pro trapnost, groteskní realismus a satirickou nadsázku.

arnost-goldflam-1

arnost-goldflam-2

arnost-goldflam-3

arnost-goldflam-4

arnost-goldflam-5

arnost-goldflam-6

arnost-goldflam-7

arnost-goldflam-8

arnost-goldflam-9

arnost-goldflam-10

arnost-goldflam-11

arnost-goldflam-12

04.11. pátek       dodatečné vstupenky, tel: 724 219 200 !

DVOJKONCERT ! (vstupenka platí na oba koncerty)        Vstupné: 100 Kč

DPORAVA Z JAZZ CLUBU DO CLUBU BOŽÁK ZDARMA! 

20.00 Jazz Club Teplice   http://www.jazzteplice.cz/

schmaltz?Shmaltz! /Berlín/ – koncert   http://www.shmaltz.de/

?Shmaltz! znamená vášeň, rytmus, trochu kýč a hodně citu. Od Balkánu po Kurta Weilla, od cumbie po Toma Waitse, od typického Berlína po Felliniho filmovou hudbu. Mnohotvárnost vlivů se odráží také v neobvyklé instrumentaci kapely: vedle „klasického“ obsazení houslí,akordeonu a kontrabasu tu je ve hře také banjo, zpívající pila, dětské piano, rumunský cimbál, trumšajt či pozoun. Hudba ?Shmaltz! je 100% taneční, zpívaná německy, anglicky a jidiš.

shmlatz-1

shmlatz-2

shmlatz-3

shmlatz-4

shmlatz-5

shmlatz-6

shmlatz-7

shmlatz-8

shmlatz-9

shmlatz-10

shmlatz-11

shmlatz-12

shmlatz-14

shmlatz-15

shmlatz-16

shmlatz-17

shmlatz-18

shmlatz-19

shmlatz-20

shmlatz-22

shmlatz-23

shmlatz-24

shmlatz-25

23.00 Club Božák Teplice   http://www.bozak.cz/

circus-problemCircus Problem /ČR/ – koncert   http://www.circusproblem.com/cs/

Circus Problem se z buskerské kapely stal velmi rychle jednou z nejvyhledávanějších kapel české klubové a festivalové scény. Stovky míst, stovky pódií, klubů i festivalů. Tisíce fanoušků, kteří dokáží udělat největší kotel a mejdany protančené až do ranních hodin. S neuvěřitelnou energií a skvělým zvukem zahraný disco-balkan kombinuje balkánskou dechovku, diskotékový beat, laciný pop a špinavý house. Alba „Born not typical“ se prodaly tisíce kusů a doprovodilo ho několik videoklipů. Již v říjnu se můžete těšit na křest nového alba, které bude jasným potvrzením toho, že všichni jsme tak trochu blázni.

circus-problem-1

circus-problem-2

circus-problem-3

circus-problem-4

circus-problem-5

circus-problem-6

circus-problem-7

circus-problem-8

circus-problem-9

circus-problem-10

circus-problem-11

circus-problem-13

circus-problem-14

circus-problem-15

circus-problem-16

circus-problem-17

09.11. středa

12.45 Lázeňský dům Beethoven, společenský sál

chudi-v-lodziChudí v Lodži – Činoherní studio města Ústí nad Labem, Jaroslav Achab Haidler

Prostý Žid Adam Rzepin nás seznámí se životem „chudých“, těch nejbezbrannějších obyvatel lodžského ghetta, i s postavou kontroverzního židovského starosty Mordechaje Chaima Rumkowského, který měl v očích svých spoluobčanů nad jejich životy a smrtí až magickou moc.

chudi-v-lodzi-1

chudi-v-lodzi-2

chudi-v-lodzi-3

chudi-v-lodzi-4

chudi-v-lodzi-5

20.00 Kino Květen Teplice                                                                      Vstupné: 95/80Kč

sauluv-synSaulův syn (Maďarsko) 2015, režie: Laszlo Nemes

Maďarské drama odehrávající se ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi získalo ta nejprestižnější filmová ocenění a brzy si vydobylo pověst převratného díla. Hlavní hrdina Saul má na starosti mimo jiné odklízení mrtvých těl vězňů. Když však narazí na tělo chlapce, který může a nemusí být jeho synem, rozhodne se, že dotyčného pohřbí. K tomu však musí nejprve sehnat rabína.

sauluv-syn-1

sauluv-syn-2

sauluv-syn-3

10.11. čtvrtek

18.00 Krušnohorské divadlo – kavárna

kavarna-concordia-1931Židé a káva, vznik židovských kaváren – přednáška rabína ŽOB Štěpána Menaše Klimenta, + Teplické kavárny v minulosti /Regionální muzeum v Teplicích/

Pití kávy u židů se vžilo ve Vídni, Budapešti a Praze, kde židovští intelektuálové, spisovatelé, malíři a hudebníci v době habsburského impéria až do druhé světové války tvořili většinu kavárenské společnosti. Právě židovští emigranti rozšířili do celého světa pojetí vídeňské kavárny s tonetkami a mramorovými stolky, rokokovými reliéfy, velkými zrcadly a křišťálovými lustry, starými tisky a plakáty a také se servírkami v černobílých uniformách a s koblihami a dortíky.

zide-a-kava-1

zide-a-kava-2

zide-a-kava-3

zide-a-kava-4

zide-a-kava-5

zide-a-kava-6

zide-a-kava-7

zide-a-kava-8

zide-a-kava-9

zide-a-kava-10

zide-a-kava-11

zide-a-kava-12

zide-a-kava-13

15.11. úterý

18.00 Hotel U kozičky – konferenční místnost   http://www.ukozicky.cz/

klezmers-not-deadKlezmer´s not dead! – přednáška Sabiny Falteiskové

Přednáška o klezmeru, tradiční hudbě východoevropských Židů, osvětlí cestu tohoto jedinečného hudebního žánru z Evropy přes Ameriku do Izraele, poodhalí pozadí jeho (ne)přijetí v Zaslíbené zemi a pokusí se definovat jeho pozici v dnešním moderním židovském státě. Přednášející Sabina Falteisková se zaměří také na tradiční klezmerový festival v posvátném židovském městě Safedu a bude se snažit najít odpověď na otázku, čím je klezmer pro dnešní Izraelce. Chybět nebudou ani hudební ukázky.

Sabina Falteisková je absolventkou Pražské konzervatoře, obor flétna. Ve své absolventské práci se zaměřila na klezmer a na jeho přítomnost, význam a budoucnost v Izraeli. Vedle flétny se věnuje hře na housle a příležitostně klavíru, i když poslední dobou značně podléhá zvuku a ladění hebrejštiny. V roce 2013 absolvovala studijní pobyt na Univerzitě v Tel Avivu.

klezmers-not-dead-1

klezmers-not-dead-2

klezmers-not-dead-4

klezmers-not-dead-3

klezmers-not-dead-5

klezmers-not-dead-6

klezmers-not-dead-7

16.11. středa

12.00 Gymnázium Teplice   https://www.gymtce.cz/

18.00 Regionální knihovna Teplice   http://www.knihovna-teplice.cz/

izrael-1870Izrael – vznik, současnost – přednáška rabína Daniela Mayera

Stát Izrael, byl založen 14.května 1948 po téměř dvou tisících let židovského rozptýlení v diaspoře. Vzestup sionismu, jehož cílem bylo vytvoření židovské národní domoviny v Zemi izraelské, byl uveden do pohybu Theodorem Herzlem.

Země izraelská, označovaná také Palestina nebo Země zaslíbená, je pro židovský lid  posvátná. Biblické pojetí historie klade počátek národa do časů jeho patriarchů: Abraháma, Izáka a Jákoba. Tradičně se toto období klade do 2. tisíciletí př. n. l. Podle Tóry přislíbil Bůh Židům Zemi izraelskou jako jejich domovinu.  V této oblasti se zároveň nacházejí nejsvětější  místa judaismu.

izrael-gt-1

izrael-gt-2

izrael-gt-3

izrael-gt-4

izrael-gt-5

izrael-gt-6

izrael-gt-7

izrael-knihovna-1

izrael-knihovna-2

izrael-knihovna-3

izrael-knihovna-4

izrael-knihovna-6

18.11. pátek

18.00 Regionální knihovna Teplice   http://www.knihovna-teplice.cz/

e-e-k-2Tržiště senzací aneb těžký život zuřivého reportéra, čtení z textů Egona Erwina Kische – Jana Machalíková a spol.

Úvahy, povídky a reportáže z novinářského zákulisí, z autorova dětství, z nevěstince a navrch jedna pohádka.

e-e-k-1

e-e-k-2

e-e-k-3

e-e-k-4

e-e-k-5

e-e-k-6

e-e-k-7

20.11. neděle

20.00 Zahradní dům Teplice                                                                         Vstupné: 50 Kč

pan-t-mPan Theodor Mundstock – Činoherní studio města Ústí nad Labem, Jaroslav Achab Haidler

Mundstock žije v divné době, která ho „válcuje“ stejně jako všechny, které osud, krev a norimberské zákony nahnaly do jednoho stáda. Mundstock se ale nevzpírá, neumí to, na to je moc slabý. Jen miluje život, i kdyby to bylo pouhé přežívání… Jeden konkrétní osud českého Žida v době protektorátu.

pan-theodor-mundstock-1

pan-theodor-mundstock-2

pan-theodor-mundstock-3

pan-theodor-mundstock-4

pan-theodor-mundstock-5

pan-theodor-mundstock-6

pan-theodor-mundstock-7

pan-theodor-mundstock-8

pan-theodor-mundstock-11

pan-theodor-mundstock-12

pan-theodor-mundstock-13